Rozwój technologii znacząco wpływa na funkcjonowanie firm. Obecnie od przedsiębiorstw oczekuje się, aby działały coraz szybciej, a przede wszystkim terminowo. Właśnie dlatego właściciele firm poszukują takich rozwiązań, które usprawnią działanie ich biznesów. Jednym z nich jest budowa sieci bezprzewodowej, która w wielu przedsiębiorstwach jest już standardem. Czym jest, jak ją zbudować i jakie ma zalety?
Czym jest sieć bezprzewodowa i jakie ma zalety?
Mimo tego, że sieć bezprzewodowa WLAN to obecnie standard w wielu firmach, nie każdy wie, na czym polega to rozwiązanie. Najprościej mówiąc, jest to metoda uzyskania bezprzewodowego połączenia pomiędzy urządzeniami, które są wyposażone w moduł komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi. Takie rozwiązanie jest stosowane w celu zapewnienia szybkiej, a zarazem bezpiecznej wymiany danych oraz współdzielenia zasobów między komputerami, serwerami i drukarkami. Sieć bezprzewodowa wpływa na wygodę i komfort korzystania z urządzeń w firmie.
Dzięki wdrożeniu sieci WLAN w firmie można korzystać z zaawansowanych technologii zdalnie, znajdując się w dowolnym miejscu w budynku. W praktyce oznacza to, że praca zostaje usprawniona i przyspieszona, co przekłada się również na zadowolenie klientów czy kontrahentów. Co ciekawe, w ramach sieci WLAN można korzystać również z nowoczesnych rozwiązań, na przykład czytników kodów, które przydają się na przykład w magazynie albo na produkcji.
Jak zbudować sieć bezprzewodową w przedsiębiorstwie?
Aby sieć bezprzewodowa działała bezproblemowo i usprawniała funkcjonowanie firmy, należy ją wprowadzać etapami. Na początku warto określić, w jakim budynku i pomieszczeniu będzie instalowana, ile osób będzie z niej korzystać czy jakie urządzenia będą do niej podłączone. Po ustaleniu wymagań niezbędne jest przeprowadzenie wizji lokalnej i wykonanie pomiarów propagacji fal radiowych.
Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich modeli urządzeń oraz kontrolera. Następnie należy zadbać o jej bezpieczeństwo. Mowa tutaj na przykład o urządzeniu Firewall, które monitoruje ruch przychodzący i wychodzący w sieci. Ostatnim krokiem jest wdrożenie i instalacja sieci. Oczywiście ważne jest również jej utrzymanie i dbanie o bezpieczeństwo
Czytaj dalej: GTIN i EAN - czym są i jaka jest różnica między nimi?