Etykiety logistyczne to niezwykle przydatne oznaczenia, pełniące istotną funkcję na każdym etapie przepływu ładunków. Ich podstawowym celem jest umożliwienie jak najłatwiejszej identyfikacji każdego towaru za pomocą szeregu wygodnie rozmieszczonych danych: od tekstowych informacji dotyczących producenta oraz produktu, poprzez ciągi liczb dokładnie wyjaśniające poszczególne jego cechy, aż po kody kreskowe. Właściwie przemyślana, odpowiednio zaprojektowana etykieta logistyczna czyni znacznie łatwiejszymi transport oraz wszelkie transakcje związane z ładunkiem. Dzięki temu jest jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez wiele firm w celu optymalizacji przepływu towarów i uproszczenia ich identyfikacji swoim pracownikom oraz partnerom.
Najważniejsze zalety etykiet logistycznych
Odpowiednie zarządzanie etykietami logistycznymi przynosi wiele korzyści, z których najważniejszą jest łatwa identyfikacja towarów. Pozwala to nie tylko na szybkie rozpoznanie, czym właściwie jest konkretny produkt, do jakiej należy serii lub kto go wyprodukował, co może okazać się niezwykle przydatne między innymi podczas magazynowania oraz wydawania ładunków, ale też między innymi na o wiele szybsze przeprowadzanie inwentaryzacji oraz bardzo łatwą identyfikację towarów odrzuconych, pochodzących na przykład z wadliwej serii. Dzięki tym korzyściom obrót ładunkami staje się znacznie łatwiejszy, a dostawy znacznie szybsze. Zmniejsza się również ryzyko błędu, co sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku każdej z firm zaangażowanych w przepływ towaru – producenta, przewoźnika oraz sprzedawcy.
Bardzo istotną zaletą jest również możliwość bardzo szybkiej rejestracji towarów, na przykład podczas przyjmowania ich do magazynu. Znacznie usprawnia to pracę, przyśpieszając ją nawet kilkukrotnie, czyniąc ją łatwiejszą i mniej narażoną na pomyłki. Większa wydajność przekłada się na większy zarobek oraz mniejsze koszty, które można uszczuplić nawet bardziej, dzięki rezygnacji z wewnętrznych etykiet do oznaczania ładunków. Etykiety logistyczne wystarczą do tego z nawiązką.
Czytaj dalej: Gdzie znajdzie zastosowanie komputer przemysłowy i jak dobrać go do gałęzi przemysłu?