Logistyka 4.0 w magazynie


Logistyka magazynowa w Polsce a koncepcja Internetu Rzeczy i Przemysł 4.0

Gotowość przedsiębiorstwa na wdrożenie idei Industry 4.0 i Internetu Rzeczy zależy od stopnia zaawansowania takiej firmy pod kątem IT. Jeśli posiada ona system WMS przystosowany do obsługi Przemysłu 4.0 i przesyłania informacji w sposób automatyczny, to najczęściej poziom zaawansowania jest wysoki.

Ogólnie rzecz biorąc rynek polski w zakresie logistyki jest bardzo zaawansowany i otwarty na nowe rozwiązania. Należy jednak mieć na uwadze, że wiele dużych firm produkcyjnych procesy logistyczne realizuje przez zewnętrzne firmy, zatem tutaj ocenić możemy przygotowanie tylko tych drugich.

Istotny wpływ ma tu również poziom zaawansowania WMS, bowiem wielu małych przedsiębiorców jest nadal na etapie planów wdrożenia podstawowego systemu, który będzie miał lokalizacje magazynowe. Są też firmy, które w ogóle nie korzystają z tego typu programów informatycznych.

Automatyzacja procesów logistyki magazynowej  jest uzależniona od systemów nadrzędnych takich jak ERP czy WMS. Na rynku jest wiele urządzeń, które ułatwiają przeprowadzanie tych procesów. Bardzo często może odbywać się to automatycznie, co zapewnić mogą chociażby linie sortujące czy urządzenia automatyki przemysłowej np. skanery Datalogic Automation.

Czytaj też: Automatyczna identyfikacja w trudnych warunkach

Jak zwiększyć zainteresowanie tego typu rozwiązaniami?

Popularność tego typu rozwiązań może zapewnić odpowiednia reklama połączona z edukacją w tym zakresie oraz wdrożenia i sukcesy innych firm.

Bardzo często przedsiębiorstwa z określonej branży patrzą, z jakich rozwiązań korzysta konkurencja, bowiem mają podobne wyzwania przed sobą. Często implementują u siebie tylko sprawdzone już narzędzia. Zawsze jednak musi być prekursor takich działań, pomysłów i wdrożeń.

Systemy WMS a koncepcja Industry 4.0

Idea ta ma na celu analizę procesów i ich udoskonalenie. Automatyzacja procesów magazynowych oraz szereg rozwiązań zbierających informacje z czujników, skanerów i serwerów pomagają usprawnić logistykę. System WMS może według określonych wzorców zebrać wszystkie otrzymane informacje i w sposób automatyczny wygenerować rezultat na dowolnym urządzeniu.

Stworzenie systemu zgodnego z realizacją koncepcji Internetu Rzeczy i Industry 4.0 w procesach magazynowych może być bardzo problematyczne dla osób bez odpowiedniej wiedzy technologicznej. Zatem najlepiej jest zdać się w tej kwestii na specjalistów, którzy odpowiednio dobiorą urządzenia i skonfigurują ich działanie w wybranym środowisku, tak aby były jak najbardziej efektywne.

Co oferuje nasza firma?
 

Firma KRESKI w swoim portfolio posiada bardzo bogaty wybór rozwiązań do wsparcia logistyki magazynowej, zarówno pod względem sprzętu jak i oprogramowania.

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści w oparciu o doświadczenie pomogą w doborze odpowiedniego rozwiązania do indywidualnych potrzeb.


 

Ekspert, który jest autorem powyższego tekstu i z przyjemnością udzieli Państwu wszelkich informacji w tym zakresie:


Copyright © 2025 by Kreski sp.j. All rights reserved.      Realizacja: Internet Arts